KALİTE POLİTİKAMIZ

1M TÜKETİCİ MEMNUNİYETİ

Tüketicilerin sürekli olarak tercih ettiği, alırken ve tüketirken güven duyduğu, standart ve hijyenik koşullardaKİ ürünlerin tedarikçilğini yapmak.

2M MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Müşterilerimize sunulan hizmet kalitesinin arttırmak ve zamanında servis sunmak.Müşteri taleplerini en üst düzeyde karşılamak için teknolojik alandaki gelişmeleri takip etmek.Bu gelişmeleri firmamız bünyesinde uygulamak.

3M ÇALIŞANLARIMIZIN MEMNUNİYETİ

Tüm çalışanlarımızın karşılıklı etkileşim ve eğitimlerle toplam kaliteyi bir yaşam felsefesi olarak benimsemelerini sağlamak ve bunun sonucunda yaşam standardımızı yükseltmek.

4M TEDARİKÇİLERİMİZİN MEMNUNİYETİ

Mal ve hizmet sunan üretici ve tedarikçilerimizin, Şirketimizin politika ve hedefleri doğrultusunda kendilerini geliştirmelerini ve toplam kalite bilincini benimsemelerini sağlamak.
Kalite Politikalarımızla şirketin verimliliğini artırarak, karlılığı devamlı yükselen ve yatırımlarını öz kaynaklarıyla finanse eden bir firma olmak.

Geleceğe odaklıyız.

Her zaman beklentilerin ötesinde hizmet sunuyor, muhtemel sorun ve fırsatları önceden tahmin ederek, tecrübelerimizi ve bilgi birikimimizi müşterilerimizle paylaşıyoruz. Alanının en iyisi olan yerli firmalarla iş ortaklığı yapıyor, birlikte sektörün gelecekte nasıl şekillenmesi gerektiği üzerine çalışıyoruz. Bu nedenle gıda alanında olduğu kadar işletme trendleri, sürdürülebilirlik ve teknoloji konularında da en yenilikçi girişimleri takip ediyor, tanıtıyor ve teşvik ediyoruz.

Amaç ve Hedeflerimiz bizi başarıya ulaştırır.

Faaliyet alanlarımız kapsamında sürekli gerçekleştirdiğimiz öncü adımlarla sektörümüzün lider firması olmaya devam etmek.